Liczba osób zachwyconych tym blogiem:

poniedziałek, 23 listopada 2009

Niebawem IV edycja Konkursu na Dziennikarza Obywatelskiego Roku!

Na początku roku 2010 zaczynamy czwartą już edycję nowatorskiego w polskim internecie konkursu na najlepszego dziennikarza obywatelskiego i najlepszego blogera. Gorąco zachęcam do udziału. I przypominam historię poprzednich edycji.


Zorganizowany przez Wiadomości24.pl pierwszy w polskim internecie konkurs na Dziennikarza Obywatelskiego Roku odbył się na przełomie 2006 i 2007 roku. Dziennikarstwo obywatelskie stawiało wtedy pierwsze kroki, głównie na łamach gazety internetowej Wiadomości24.pl. Spośród 280 zgłoszonych zwycięzcami zostali: Oliwia Piotrowska, Dziennikarka Obywatelska Roku głosami internautów i Robert Sałata, laureat tytułu Dziennikarz Obywatelski Roku głosami Kapituły, oraz Marcin Wójcik, Bloger Roku, autor bloga krakoff.info.

W drugiej edycji tytuły otrzymali: Dziennikarzem Obywatelskim 2007 Roku głosami Kapituły Konkursu został Andrzej Pieczyrak, a Dziennikarzem Obywatelskim 2007 Roku głosami internautów - Krzysztof Olejniczak. Tytuł Blogera Roku, w związku z liczbą oddanych głosów, przypadł sześciu blogerom.

Dziennikarzem Obywatelskim 2008 Roku decyzją Kapituły Konkursu został Marek Iwaniszyn. Internauci tytuł Dziennikarza Obywatelskiego 2008 Roku przyznali Mirosławowi Ogórce. Blogerzy biorący udział w konkursie, tworząc Kapitułę Konkursu, wybrali też spośród siebie Blogera 2008 Roku. Został nim autor bloga Matka Kurka

Organizowany przez Wiadomości24.pl konkurs w założeniu służył i służy wyłonieniu osób, które publikując w internecie i nie pobierając z tego tytułu wynagrodzenia, przestrzegają praw autorskich, dostarczają rzetelnych materiałów i służą społeczeństwu i społecznościom. Czy to za wysoko ustawiona poprzeczka? Za odpowiedź niech posłużą fakty: trzy lata temu osób zarejestrowanych w serwisie było 3 tysiące. Dziś jest ich 23 tysiące.


Także zainaugurowany w 2006 roku otwarty konkurs na Blogera Roku okazał się pionierskim przedsięwzięciem. Był pierwszym w polskiej blogosferze otwartym konkursem, dającym równe szanse wszystkim, niezależnie od tego na jakiej platformie blogowej tworzą.

Zasięg serwisów internetowych Grupy Polskapresse, w których reklamowane są oba konkursy Gemius określa na 19,1 proc. polskiego internetu. Obecnie Gemius notuje 700 tys. unikalnych użytkowników stron Wiadomości24.pl. Google Analytics – ponad milion.

Tytuły sprawa nadrzędna, ale i nagrody mamy zawsze bardzo atrakcyjne. W pierwszej edycji konkursu na Dziennikarza Obywatelskiego Roku i Blogera Roku nagrodami były laptopy MacBook i iPody. Rok później – zaawansowane telefony komórkowe, w następnej edycji – notebooki. Dbamy również o to, by wręczanie nagród, statuetek i dyplomów odbywało się w miejscach godnych rangi wydarzenia. Gala finałowa po raz pierwszy miała miejsce w warszawskim Centrum Olimpijskim, następna – w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki, ostatnia w siedzibie tygodnika „Polityka”.

Wśród autorów blogów zgłoszonych do konkursu znaleźli się się: Jacek Kurski, Stefan Niesiołowski, Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Pawełczyk, Wiesław Kot z Wprost, Bartosz Węglarczyk, Michał Pol i Wojciech Szacki z Gazety Wyborczej, Maciej Mazur z TVN24, Edwin Bendyk i Adam Szostkiewicz z Polityki, aktorka Anna Mucha, podróżniczka Beata Pawlikowska, Janusz Świtaj. Kategorie,w których przydzielaliśmy nagrody blogerom: “Internet i technologie”, “Życie”, “Kultura” “Polityka”,“Marketing” .

[plik 3 lewa]Członkami Kapituły byli m.in.: Stefan Bratkowski, Kazimiera Szczuka,Edwin Bendyk, Paweł Fąfara, Piotr Najsztub, Bernard Margueritte, Małgorzata Domagalik, Janina Paradowska, Tomasz Lis i prof. Wiesław Godzic. Doceniali zaangażowanie autorów biorących udział w konkursie i jakość ich materiałów.

Konkursowi dla dziennikarzy i blogerów towarzyszyły także inne konkursy. Wybieraliśmy na przykład najlepszy blog w kategorii Blog Junior. W III edycji dołączyliśmy konkurs na Działacza Obywatelskiego Roku. Konkurs miał promować ludzi, którzy działają społecznie na rzecz innych osób, wywierają wpływ na życie publiczne.Tytuł ten przypadł autorowi Wiadomości24.pl Krzysztofowi Ostanówko. Wybrała go kapituła w skład której weszli Anna Dymna, aktorka i założycielka Fundacji „Mimo Wszystko”, Izabela Dembicka z portalu ngo.pl, Marta Kukowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Stanisława Retmaniak, ze Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej.

Partnerami naszych konkursów byli: Apple, Play, Cafe News, Moja Generacja i platforma blogowa Salon24.pl.

Oczywiście, nie zapominamy o internautach, którzy decydują się oddać głos w jednym z konkursów. Spośród wszystkich, którzy dokończą proces rejestracji w Wiadomości24.pl (by oddać głos w konkursach nie trzeba się od razu rejestrować) zawsze losujemy atrakcyjne nagrody - dotąd były to laptop, wysokiej klasy telefon, filmy i książki.

Już dziś zachęcam do udziału w konkursie. Przejrzyjcie swe teksty, przypomnijcie sobie ulubione blogi. Szczegóły najnowszej edycji konkursu na Dziennikarza Obywatelskiego Roku 2009 i Blogera Roku 2009 już wkrótce na stronach Wiadomości24.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz